Yazılım Geliştirmek İsteyenler İçin Bilgisayar Tavsiyesi

Hangi editörü kullanacağımızı belirlemek en önemlisi örneğin Key Of C# editörünü kullanmak için; Çok tavisye etmemekle birlikte 512 mb veya 1 Gb ram gibi düşük s...


Sitemizin kurucularından ve yazarlarından Zeynep Küçük bu konuya daha evvel genel hatlarıyla değinmişti. Ancak gelişen teknoloji sebebiyle yazımızın olgu çerçevesinde olmasını istediğimiz için ikinci bir yazı yazmaya karar verdik.

Bu sebeple  mümkün olduğu kadar yonga setleri ve ramler vs. ‘den marka model ismi vermeden bahsetmeye çalışacağım.  Giriş kısmını fazla uzun tutmak istemediğmizden yazıya direkt ve hızlıca geçiyorum.

Peki Ya Editör Veya Oyun Motorunu Kullanmalıyım ?

Hangi editörü kullanacağımızı belirlemek en önemlisi örneğin Key Of C# editörünü kullanmak için; Çok tavisye etmemekle  birlikte 512 mb veya 1 Gb ram gibi düşük sistemlere Windows Xp işletim sisteminde açmak mümkün. Ancak Android’e Java ile oyun yazacak biri bırakın oyun yazmayı günümüzden 10 yıl geride o günün mimari ve sistem gereksinimlerinde normal bir çok oyunu yükleyemez. Örneğin Fifa 2007 gibi.

Kısaca ilk adımda yapmamız gereken şey ne yapmak istediğimiz belirlemek olacaktır. Bunun için .

 Sabırlı Mısınız ?

Kullandığınız editöre göre Render,Debug ve Compile sürelerini oldukça hızlandırıcak bir sisteme ihtiyacınız var. Ayrıca projelerinizi bitirdiğiniz ve Render’a geçtiği sırada kasmamalı bunun için en kötü sistem bile istediğiniz yazılımları açacak bir sistem gereksiniminin(Önerilen Sistem gereksinmlerinin) bir tık üstü olmalıdır. Sabırla alakalı bir iki ipucuna da alttaki başlıkta oldukça geniş değineceğim.

 

Teknik Özelliklerle Alakalı İpuçları

SSD’ler her zaman harddisk’ten iyidir. Harddisk seçilse bile PATA artık tarih oldu gelişmiş bir Sata yada bu yazıyı okuduğunuzda ne hızlı ne varsa onu seçmelisniz eğer çok fazla kod yazıyor ve Visual Studio’nun dışında çok çıkıyorsanız Kesinlikle iyi bir Ram’e ihtiyacınız var, çünkü;Visual Studio otomatik olarak belli aralıklarla kaydediyor bu daha az Ram alanı tüketiyor üstelik verileriniz elektrik kesintisi gibi durumlarda daha az siliniyor.

Ramlerde Gigabyteçılık artık tarih oldu bunu toplumumuz ayırt etmekte zorlansa da daha yüksek saat hızlı daha kompakt ramler seçilmeli Gigabyte bundan sonraki etken. Ramlerle alakalı son olarak dikkat edilmesi gereken şey ise   Ram mimarisi ve ramlerin tek kanal mı çift kanal mı olduğu ram alırken her zaman en iyi mimaride olanı alın(Şuan DDR4) .

Yüksek saat hızlı DDR4 3500Mhz saat hızında A marka 4Gb bir ram,8gb DDR2 800Mhz saat hızında  A marka bir ramden daha iyidir.(Örnek kafadan atılmıştır daha iyi anlaşılsın diye)

İşlemci olarak Amd’den anlamadığımı üzülerek söylemeliyim.Gelelim İntel’e Skylake olsun İyi bir Pentium yada İ3 olsun kafasındayım tabii ki i3 yada pentium alın demiyorum demek istediğim şey Skylake tercih etmeniz. Bir yazılımcı bilgisayarında en kötüİ5 kullanmak genelikle önerilir ama teknoloji öyle bir noktaya geldi ki Yeni Pentium işlemcilerden bazıları eski İ7’lerin bazı işlemcilerinden daha güzel performans veriyor. Durum böyle olunca üstadımla görüş ayrılığına düşüyoruz Zeynep abla İ5 Her zaman İ5’tir diyor bense Pentium eski nesildeki bazı i5’leri geçer diyorum. Konu çok derin olduğundan tartışmaya bir hayli açık.Yalnış hatırlamıyorsam teknoloji üzerine açılan bir forumda en çok tartışılan konulardan birisi “amd vs intel” konusu ve “Skylake pentium vs eski mimari i3,i5…”tartışması.

 

En önemli konuyu en sona doğru  sakladım  yarıda bırakıp okumayalar olursa yanlış bilgisayar alınca günah onlara ait olsun diye 🙂

Grafik kartları GTX-1080 ti GDDR5 ve Grafik kartı rami sağlam olan bir kart tercih edilebilir ancak Oyun motoru,Photoshop tarzı programlar kullananlar yada oldukça iyi grafikli oyunlar tasarlayanlar en iyilerine layık. Ancak basit seviyede Photoshop kullanıyorsanız ve oyun değil uygulama tasarlıyorsanız(Gazetelik, Dedi Durdu uygulaması gibi) şart değil o kadar iyi bir Grafik Kartı.

Notebook alsanız masaüstü bir pc’den daha iyi olur elektik kesintisi aksilik oluşturmaz her yerde çalışılabilir. Dosyalarınızı taşımak için flash belleklere,Cloud alanlarına daha az ihtiyaç duyarsınız.

Tavsiye: İyi bir Mac alıp geçin bol bol fotoğraf çekin instagram’a atın  😉

Bu Yazıyı Yazmamda Bana İlham Kaynağı Olan ayrıca kendisini eleştirmem için bir yazı yazı yazmamı öneren sevgili kurucumuz Zeynep Küçük’e teşekkürler…


Sizin Tepkiniz Nedir?

HadeLAN HadeLAN
4
HadeLAN
Üzüldüm ki Üzüldüm ki
1
Üzüldüm ki
Aşık Oldum Aşık Oldum
0
Aşık Oldum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Hmmm Hmmm
0
Hmmm
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Korktum Korktum
3
Korktum

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Captcha!
Hesabın yok mu?
Kayıt Ol

Şifreyi Yenile

Geri dön
Giriş

Kayıt Ol

Captcha!
Geri dön
Giriş
İçerik Türü Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme, görüş belirleme veya oy verme
Hikaye
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Bilgileri
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud Sesleri
Gif
GIF formatı