Neden Google Chrome Yerine Opera Kullanmalıyız?

Tarayıcı savaşları hız kesmeden devam ederken neden Google Chrome yerine Opera'yı tercih etmeliyiz? İşte Opera'nın muhteşem özellikleri.


Masaüstü sistemlerde Windows platformunun üstünlüğü su götürmez bir gerçek. Peki bu platformda tarayıcıları ele aldığımızda bayrağı göğüsleyen kim? Elbette Google Chrome. Peki bunun sebebi nedir? Sunduğu harikulade özellikleri mi? Tasarımsal detayları mı? Popülaritesi mi? Bu yazımızda sizlere alışkanlıklarınızdan vazgeçip Opera ile tanışmanız için bir çok neden göstereceğiz. 

Öncelikle kısaca tarayıcıların pazar payına hemen bakalım. Aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi Google Chrome pazarın %62’lik bir kısmını domine etmiş. Ona en yakın rakibi olan Mozilla Firefox ise ancak %14’lük bir paya sahip olabilmiş. Opera ise sadece %1 seviyesinde.

StatCounter-browser-ww-monthly-201701-201801.png

1. Dahili Reklam Engelleyicisi

Opera kullanıcılarına herhangi bir eklenti yüklemeden dahili olarak reklam engelleme opsiyonu sunuyor. Tek yapmanız gereken ayarlardan bu özelliği etkinleştirmeniz. 

Reklam-Engelleme.jpg

2. Dahili VPN

Opera 3. parti bir uygulama yada eklenti ile sizi uğraştırmadan internetinizi tek bir tıklama ile özgür bırakmanızı sağlayabiliyor.  Üstelik ücretsiz ve sınırsız!

VPN.png

3. Pil tasarrufu Modu

Opera’yı dizüstü bilgisayarlarda kullandığınız zamanda eğer şarj sorunu yaşıyorsanız “Pil Tasarrufu” modu ile kullanılan kaynak miktarını düşürerek internette çok daha uzun bir süre geçirebilirsiniz. Bu özellik ile Opera, Google Chrome’a göre 1 saat daha fazla kullanım imkanı sağlıyor.

Batarya-Tasarrufu.jpg

4. Video Ayırma 

Opera ile video izlemek son derece keyifli ve verimli. Başta YouTube ve Facebook olmak üzere popüler bir çok platformda oynatılan videoları ayrı bir pencere olarak açarak videonun bulunduğu pencereden bağımsız olarak işlerinizi videoyu izlerken yapmaya devam edebilirsiniz. 

PiP.jpg

5. Anlık Görüntü (Screenshot)

Opera sizlere ekran görüntüsü almanın çok daha işlevsel bir yolunu dahili olarak sunuyor. Herhangi bir 3. parti yazılıma veya eklentiye ihtiyaç duymadan sol barda yer alan ikona tıklayarak istediğiniz yerin ekran görüntüsünü alıp, istediğiniz şekilde özelleştirerek bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

opera-snapshot.png

6. Facebook Messenger ve WhatsApp Eklentisi

Opera’nın “Kenar Çubuğu” olarak adlandırdığı özelliği sayesinde Facebook Messenger’a ve WhatsApp’a herhangi bir eklenti yüklemeden hızlı bir şekilde erişebilirsiniz. Mesajlarınıza anlık olarak ulaşabilirsiniz.

animated_messenger_v03__1_.0.gif

7. Kenar Çubuğu

Bu özellik ile tarayıcınızı çok daha pratik ve işlevsel bir hale getirebilirsiniz. Sık kullandığınız bir çok opsiyona bulunduğunuz pencereden ayrılmadan hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. 

animated-whatsapp_v02.gif

8. Daha Düşük Kaynak Tüketimi

Opera, Google Chrome’a göre sistem kaynaklarını (CPU, RAM) çok daha az tüketiyor. Bu konuda malesef Google Chrome’un kötü bir ünü var. Ne yazıkki Google hala Chrome’u RAM canavarı olmaktan kurtarabilmiş değil. Bu durum yüksek miktarda RAM’e sahip olan kullanıcıları pek etkilemeyebilir ama herkes bu kadar çok RAM’e sahip değil. Düşük donanımlı bilgisayarlarda Google Chrome ve Opera farkı ciddi bir şekilde hissediliyor. 

9. Kısa Yollar

Opera ile bir web sayfasında metni seçtiğinizde sağ tıklamadan otomatik olarak “Kopyala ve Ara” penceresi açılıyor. Yine aynı şekilde para birimlerini dönüştürebilirsiniz.

Donusturucu.jpg

10. Anlık Arama Moturu Değiştirme

Opera’nın üst arama çubuğunda arama yapmadan önce terimin başına “Y” koyarsanız Yandex, “B” koyarsanız Bing, “D” koyarsanız DuckDuckGo üzerinden arama yapıyor. Buda bazı kullanıcıların anlık olarak farklı arama motoru ihtiyaçlarına cevap veriyor.


Sizin Tepkiniz Nedir?

HadeLAN HadeLAN
0
HadeLAN
Üzüldüm ki Üzüldüm ki
0
Üzüldüm ki
Aşık Oldum Aşık Oldum
0
Aşık Oldum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Hmmm Hmmm
0
Hmmm
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Korktum Korktum
0
Korktum

Giriş

Captcha!
Hesabın yok mu?
Kayıt Ol

Şifreyi Yenile

Geri dön
Giriş

Kayıt Ol

Captcha!
Geri dön
Giriş
İçerik Türü Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme, görüş belirleme veya oy verme
Hikaye
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Bilgileri
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud Sesleri
Gif
GIF formatı