Microsoft Edge iOS ve Android İçin Yayınlandı

Microsoft'un Windows 10 ile birlikte yayınladığı internet tarayıcısı iOS ve Android'deki yerini aldı.


Microsoft Windows iletim sistemi ile birlikte Internet Explorer algısını ortadan kaldırmak için yeni bir isimle ve biraz değiştirilmiş logo ile birlikte yeni tarayıcısı Edge’i piyasaya sürmüştü. Google Chrome, Opera ve Mozilla Firefox gibi ağır topların karşısında sunduğu performans ve özellik anlamında oldukça geri kalan Internet Explorer’ın başarısızlığını yeni bir tarayıcı ile yıkmak isteyen Microsoft Edge ise tarayıcı savaşına yeniden dahil olmuştu. Aşağıdaki görselde de göreceğiniz üzre masaüstü internet tarayıcılarında aslan payı farklı sürümlerinin toplamı %45,9 ile Google Chrome. Internet Expolorer’in pazar payı ise %11,99 ile kardeşi Microsoft Edge göre hayli fazla. Öyle ki Microsoft Edge henüz %5 bilik bir dileme dahi sahip olabilmiş değil. Öte yandan Mozilla Firefox ise %6,81’lik bir bulabilmiş kendisine. Yalnız burada şunu atlamamak gerek; Internet Explorer Windows 7 ile birlikte ön yüklü olarak sunulduğu için pazar payı hala yüksek. Windows 10 yaygınlaştıkça Microsoft Edge’nin de pazar payının artacağına hiç şüphe yok. 

browser.png

Konumuza dönecek olursak; PC ortamında şansını deneyen Microsoft kaleyi içten fethetmek adına iOS ve Android mağazalarına Edge tarayıcısını yerleştirmiş durumda. Fakat burda da yine Google Chrome’un hakimiyeti söz konusu. Öyle ki mobil tarayıcılarda Chrome’un pazar payı %57.12 gibi devasa bir rakam. Devasa çünkü mağazada onlarca tarayıcı mevcutken bu denli bir orana sahip olmak gerçek bir başarıdır. Google Chrome’a en yakın rakibi olan Safari ise %32.5 lik bir dilime sahip ki iOS kullanıcılarının Apple uygulamaları dışında farklı bir uygulama kullanmama gibi bir özellikleri var. iOS platformu hesaba katılmadığında Google Chrome’ Android piyasasında en yakın rakibi yine kendi tarayıcısı olan Android Browser karşımıza çıkıyor. Firefox ve Opera ise %1’lik bir dilime bile sahip değil. Bu şartlar altında yeni Microsoft Edge mobil piyasada ne kadar başarılı olur bilinmez…

mobile-browser.png

Genel tarayıcı deneyimine ek olarak henüz çok büyük bir artı sunmayan Microsoft Edge’in en göze çarpan özelliği ise Continue on PC yani PC’de devam et. Mobil tarayıcıda yarıda bıraktığınız bir işlemi tek tuşla PC’ye aktarabilir ve kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Henüz resmi olarak stabil (kararlı) sürümü yayınlanmamış olsada isteyen kullanıcılar aşağıdaki adresten önizleme sürümünü indirebilirler. 

Microsoft Edge for Android: https://goo.gl/N9Ri8z


Sizin Tepkiniz Nedir?

HadeLAN HadeLAN
0
HadeLAN
Üzüldüm ki Üzüldüm ki
0
Üzüldüm ki
Aşık Oldum Aşık Oldum
0
Aşık Oldum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
3
Sesli Güldüm
Hmmm Hmmm
1
Hmmm
Beğendim Beğendim
7
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Korktum Korktum
0
Korktum

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Captcha!
Hesabın yok mu?
Kayıt Ol

Şifreyi Yenile

Geri dön
Giriş

Kayıt Ol

Captcha!
Geri dön
Giriş
İçerik Türü Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme, görüş belirleme veya oy verme
Hikaye
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Bilgileri
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud Sesleri
Gif
GIF formatı