İntel mi? AMD mi?

Bilgisayar almak isteyen kullanıcıların hangi işlemciyi almasına karar vermesine yardım edecek bir yazı.


Merhaba arkadaşlar bugünkü yazımızda  tüm bilgisayar kullanıcıların aklında ki en büyük soruya cevap vermeye çalışacağım. Tabi ki bu soru AMD mi,İntel mi? sorusu.

Öncelikle şöyle bahsedeyim İntel şuan ki görünümle pazarın %75’e yakın pazar payıyla piyasanın lideri ancak  bunda İntel’in bilgisayar markalarıyla anlaşarak üretilen bilgisayarların çoğunluğunda kendi yonga seti kullandırma stratejisi yüzünden bu paya sahip.

Amd ise piyasaya ucuz ve güçlü işlemcileriyle, yüksek hıza çıkartan Overlock özellikleriyle kullanılan bir işlemcilerdir.

İntel  günümüzde birden çok modeliyle piyasada bulunuyor. Bunlardan şuan en çok kullanılan modeller i3,i5,i7 ve xeon işlemciler. i3 işlemci giriş seviyesi notebook ve masaüstü bilgisayarlarda düşük güç tüketimi ile çift çekirdekli işlemcileridir.

İ5 ise 2 ve 4 çekirdekli giriş, orta-üst seviye bilgisayarlarda kullanılan bir işlemci  türüdür.

.İ7 işlemcileri  piyasadaki şuan da en iyi işlemcilerdir, üst seviye bir model olmakla birlikte yüksek performans gerektiren  oyun,çizim ve grafik işlemciyle çalışan programlar için en iyi seçenektir.2  çeşit güç tüketimi modeli vardır bunlar düşük tüketimli normal kullanımlar için ve yüksek tüketimli performans modelleri.

İntel’in Xeon modeli ise çok daha fazla güç gerektiren  ve daha fazla çekirdekli bir modelidir. Genellikle Workstation ve Server’larda kullanılır.Çok pahalı fiyatları vardır ama ağır işlemleri rahatlıkla kaldırabilirler.

25-canavar-intel-islemcisi-kapisiyor.jpg

AMD’de piyasa da şuanda Ryzen işlemcileri ile İntel’e karşı mücadele veriyor ve bazı modelleri İntel’in üst seviye işlemcilerini performans olarak geçmiş durumda.Hatta bazı ülkelerde satış rakamları İntel’in satış rakamlarını geçmiş durumda.

Ryzen işlemcileri piyasa da Ryzen 3,Ryzen 5 ve Ryzen 7 ***x adlarıyla satışa sunuldu. Ryzen 3 giriş seviye işlemciler olmakla birlikte yüksek Ghz hızlarıyla öne çıkmakta. Ryzen 5 orta-üst seviye bir işlemci ve Ryzen 7 üst seviye  performans işlemcidir..Fiyat olarak İntel işlemcilerinden daha uygun fakat performans olarak birbirine yakın hatta bazı noktalarda İntel işlemcileri geçmiş durumda.

images.jpg

AMD markası kendi işlemcileriyle ve ürettikleri grafik kartlarıyla daha uyumlu çalıştıkları için veri hızları gibi değerler daha artıyor bu da performansın üst seviyeye çıkmasına yardımcı oluyor.

Ayrıca AMD’ nin Dünya Overlock rekorunu 8.4 Ghz hızla kırdığını da belirtmiş olayım.

ryzen_models-100709963-orig.jpg

Eğer sizde ucuz bir bilgisayar toplamak istiyorsanız tercihiniz ucuz ve  güçlü işlemcileri olan isteklerinizi karşılayabilecek bir AMd işlemcili ve grafik kartlı  bir bilgisayar toplayın.

Ya da param var diyorsanız ve bana daha fazla performans güç lazım diyorsanız İntel işlemcileriyle çalışan bir bilgisayar toplayın.

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

HadeLAN HadeLAN
0
HadeLAN
Üzüldüm ki Üzüldüm ki
0
Üzüldüm ki
Aşık Oldum Aşık Oldum
0
Aşık Oldum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Hmmm Hmmm
0
Hmmm
Beğendim Beğendim
11
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Korktum Korktum
0
Korktum

Giriş

Captcha!
Hesabın yok mu?
Kayıt Ol

Şifreyi Yenile

Geri dön
Giriş

Kayıt Ol

Captcha!
Geri dön
Giriş
İçerik Türü Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme, görüş belirleme veya oy verme
Hikaye
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Bilgileri
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud Sesleri
Gif
GIF formatı