Hangi Antivirüs Programı Bilgisayarınızı Ne Kadar Yavaşlatıyor?

Bilgisayarlarımızın güvenliğini sağlayan yazılımlar ne kadar yavaş?


Bilgisayarlar hayatımıza girdiği günden beri kötü niyetli kişilerin bir takım bilgileri, belgeleri vs… ele geçirmek adına illegal yöntemlere başvurması sonucu ortaya çıkan “programlar” virüs, trojen, truva atı gibi isimleri alarak bir çok insanın korkulu rüyası oldu.

Elbette bu tehditlere karşı bilgisayarlarımızı koruyan yazılımlarda geliştirildi. Her ne kadar bir takım kesime göre bu yazılımlar tamamen gereksiz olarak nitelendirilse de kötü amaçlı yazılımların vermiş olduğu zarar su götürmez bir gerçek. 

Bu noktada bilgisayarlarında antivirüs yazılımı kullanan kişilerin en çok şikayetçi oldukları konuların başında bu yazılımların bilgisayarlarını yavaşlatmasıydı ki pekte haksız sayılmazlar. Anlık olarak sürekli bilgisayarı gözetleyen bu programlar elbette sistem kaynaklarını bir miktar kullanmak/sömürmek zorundalar. Ancak gelişen teknolojiden elbette bu yazılımlarda nasibini aldı ve geçmişteki sürümlerine nazaran gözle görülür ciddi bir gelişme katettiler. Artık donanımlarında çok hızlı olmasından dolayı antivirüs yazılımları bilgisayarlarımızı pekte yavaşlatmıyor. 

Profesyonel antivirüs test şirketlerinden olan AV-Comparatives düzenli olarak bu yazılımları test ediyor ve sonuçlarını raporlayarak kamuoyuna sunuyor. Şirketin yayınladığı son rapor ise antivirüs yazılımlarının performans testleri. Aşağıdaki tabloda popüler antivirüs yazılımların teste tabi tutulan kriterlerde almış oldukları dereceler gösteriliyor. Bunlar; dosya kopyalama, arşivleme-arşivi açma, uygulama yükleme-kaldırma, uygulama çalıştırma, dosya indirme ve tarayıcı üzerinden web sitesi işleme.

Tablo.png

Ek olarak aşağıdaki tabloda ise antivirüs programlarının genel not ortalaması grafiklendirilmiş. Göreceğiniz üzre en yüksek skoru 2.8 puan ile Eset alırken en düşük puanı 39.1 ile AdAware almış. Buda demek oluyor ki; Eset onca yazılım arasında bilgisayarınızı en az yavaşlatan olurken AdAware ise en çok yavaşlatan olma özelliğine sahip. En kötü 2. antivirüs programının ise Windows’un yerleşik güvenlik yazılımı olan Windows Defender’ın olması sizleri üzebilir. 

Grafik.png

Aşağıdaki link üzerinden geçtiğimiz aylarda yayınlanmış olan antivirüs test sonuçlarına ulaşabilirsiniz: https://goo.gl/H5vymw

Raporu detaylı incelemek isteyenler için: https://goo.gl/HECP9e


Sizin Tepkiniz Nedir?

HadeLAN HadeLAN
0
HadeLAN
Üzüldüm ki Üzüldüm ki
0
Üzüldüm ki
Aşık Oldum Aşık Oldum
0
Aşık Oldum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Hmmm Hmmm
0
Hmmm
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Korktum Korktum
0
Korktum

Giriş

Captcha!
Hesabın yok mu?
Kayıt Ol

Şifreyi Yenile

Geri dön
Giriş

Kayıt Ol

Captcha!
Geri dön
Giriş
İçerik Türü Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme, görüş belirleme veya oy verme
Hikaye
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Bilgileri
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud Sesleri
Gif
GIF formatı