Çin’de internet kullanıcılarına gerçek isim kullanma zorunluluğu geliyor !!


Çin dendiği zaman aklımıza internet platformlarında yaptıkları yasaklar geliyor. Populer sosyal medyalarda erişimi yasaklayan Çin Hükümeti geçtiğimiz ay VPN avına başlamıştı.VPN kullanımı yasaklanarak internette anonim olarak dolaşmayı yasaklayan hükümet yeni aldığı kararla bu hakkı tamamen ortadan kaldırmış oldu.

İnternetin biz kullanıcılara sunduğu en büyük ayrıcalıklardan biride internet üzerinde anonim olarak veya sahte kimliklerle dolaşabilmek.Bu özellik biz kullanıcılara büyük bir özgürlük sağlıyor.Fakat bu özgürlük internet üzerinden birçok dolandırıcılık kötü ithamlarda bulunma tarzı suçları rahatlıkla yapabiliyor olmamıza neden oluyor.Bu da bizler için büyük bir sorun teşkil etmekte aslında.İşte Çin de bu duruma el atarak kullanıcıların internet üzerinde bir şey yapmadan önce kendi özel kimliği ile giriş yapmak zorunda bıraktı.Sahte isim kullanmak isteyenlerde kendi gerçek kimliklerine bağlı olmak zorunda.Kullanıcılar, Çin Anayasası’na aykırı, ulusal onuru ve çıkarları zedeleyici yorumlar yapamayacak. Ayrıca internet aracılığıyla toplumsal huzuru bozmak, söylentiler yaymak, ulusal birliği bozucu ve nefret oluşturucu hareketlerde bulunmak da yasaklanıyor.

Çin’in böyle bir karar almasının arkasında güvenlik nedeni öne sürülüyor. Yetkililere göre Çin, kendi siber alanını büyük çoğunluğu Amerika’dan gelmekte olan tehditlere karşı korumak istiyor.Çin Hükümeti almış olduğu bu kararla kişilerin özgürlüklerini kısıtlayıp, internet üzerindeki kontrollerini artırarak güvenlik düzeyini artırmayı hedefliyor.


Sizin Tepkiniz Nedir?

HadeLAN HadeLAN
0
HadeLAN
Üzüldüm ki Üzüldüm ki
0
Üzüldüm ki
Aşık Oldum Aşık Oldum
0
Aşık Oldum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Hmmm Hmmm
0
Hmmm
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
Aman Tanrım Aman Tanrım
1
Aman Tanrım
Korktum Korktum
0
Korktum

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Captcha!
Hesabın yok mu?
Kayıt Ol

Şifreyi Yenile

Geri dön
Giriş

Kayıt Ol

Captcha!
Geri dön
Giriş
İçerik Türü Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme, görüş belirleme veya oy verme
Hikaye
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Bilgileri
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud Sesleri
Gif
GIF formatı