Android Cihazlarda Root Ne İşe Yarar Yapabilecekleriniz


Bildiğiniz gibi çeşitli forumlarda süre gelen android ve IOS savaşında android taraftarlarının IOS işletim sistemine karşı en çok kullandıkları kozlardan birisi android’in daha özgür olmasıdır ve bu android özgürlüğünü sonuna kadar kullanmak isteyenler cihazlarına root işlemi uygulamakta.

Peki ya bu ROOT işlemi ile neler yapılabilir ve bizlere neler sunar gibi soruların cevaplarını öğrenmek istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

CİHAZINIZA YAPTIKLARINIZIN SONUÇLARINDAN BİZ SORUMLU DEĞİLİZ HER ŞEY SİZİN SORUMLULUĞUNUZDADIR.

 1. 1 Gezinme Çubuğunu Kişiselleşitrme

  Eğer bir ROOT lu cihaza sahipseniz gezinme çubuğunuzun rengini değiştirebilir şeklini bir başka cihazdaki gibi değiştirebilir ve hatta müziği durdurma/başlatma, bir sonraki/önceki şarkıya geçme, sesi kısma/arttırma görevini üstlenen butonları gezinme çubuğunuza ekleyebilirsiniz.

 2. 2 Android'de overclock işlemi ve sistem performansıyla oynama

  Root'lu bir cihazda çeşitli uygulamalar aracılığıyla cihazınızın işlmeci frekans değerlerini ve governor türünü kendiniz ayarlayabilirsiniz ya da bu işlerden pek anlamıyorsanız yine ROOT erişimiyle çalışan ve az önce bahsettiğim ayarları çeşitli kullanımlara göre( pil performansı,0 oyun performansı vb.) hazırlanmış ön tanımlı ayarlardan istediğinizi seçebiliyorsunuz.

 3. 3 Cihazınızın Kapasitesini Sınırlarına Kadar Zorlama

  Root'lu bir cihazda fotoğrafların görüntü kalitesi arttırılabilmekte, dokunmatik hassasiyeti arttırılabilmekte, daha akıcı kaydırma sağlanabilmekte, açılış süresi düşürtülebilmektedir.

 4. 4 Klavye Emojilerini Değiştirebilme

  ROOT'lu cihazlarda sisteminizde ön yüklü olarak gelen emojileri değiştirebilirsiniz. Örneğin samsung emojilerini Google'ın android 7.1.1 ya da Android 8.0 ve hatta IOS emojilerine dönüştürebilirsiniz.

 5. 5 Cihazınızda Olmayan Özellikleri Ekleme

  Diyelimki cihazınız Galaxy S7 edge ve cihazınız ROOT'lu bu durumda cihazınıza Galaxy S8/S8+ ve Note 8 modellerindeki kamera uygulamalarının Snapchat'tekine benzer filtreleri kendi cihazınızda kullanabilirsiniz.

 6. 6 build.prop Dosyası

  Eğer cihazınız ROOT'lanmışsa sistem klasörlerine erişip değişiklik yapabilmektesiniz. Cihazınızın > root > system klasöründe bulunan build.prop dosyası sayesinde çok enteresan şeyler yapabilirsiniz (metin belgesi olarak aç diyip cihazınızda bulunan herhangi bir metin editörü yardımıyla açabilirsiniz ya da play store da bulunan build.prop editör programlarıyla direk düzenleme yapabilirsiniz.) Örneğin:

  • 3. Maddede bahsettiğim bütün işlemleri build.prop dosyasıyla elle halledebilirsiniz.
  • Cihazınızı başka bir cihazmış gibi gösterebilirsiniz.
  • Android sürümünüz gerçekte değişmemiş olmasına rağmen bambaşka hatta günümüzde var olmayan bir android sürümünü kullanıyor gibi gösterebilirsiniz
  • DNS nizi Google DNS sisine çevirebilirsiniz.
 7. 7 Herhangi Bir Sistem Uygulamasını Sİlebilme

  Eğer ROOT'lu bir cihaza sahipseniz cihazınızda bulunan silinmeyen önceden yüklü gelen uygulamaların tamamını hatta silmeyi istemeyeceğiniz uygulamaları (ör: ayarlar uygulaması) bile silebilirsiniz.

 8. 8 Uygulama Güncellemelerinizi Sisteme Aktarma ve Herhangi Bir Uygulamayı Sistem Uygulamasına Dönüştürme

  Cihazınızı ilk aldığnızdan itibaren bildiğiniz gibi sistem ve kullanıcı uyulamaları sürekli güncelleme almakta ve cihazınızı sıfırladığınızda sistem uygulamalarının güncellemeleri ve sonradan yüklediğiniz kullanıcı uygulamaları silinmektedir. Eğer cihazınızda ROOT erişimi varsa kullanıcı uygulamalarını sistem uygulamasına dönüştürebilirsiniz ve güncellediğiniz sistem uygulamalarının güncellemelerini sisteme aktarabilirsiniz.

 9. 9 Ram Arttırma

  ROOT erişimi sağlanmış cihazlarda eğer cihazınızın desteği var ise cihaz hafızasından ya da hafıza kartından bir bölüm alarak onu sanal ram'a dönüştüreibiriz. Bu işlemi "Swap Ram" diye aratarak bulabilirsiniz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

HadeLAN HadeLAN
0
HadeLAN
Üzüldüm ki Üzüldüm ki
2
Üzüldüm ki
Aşık Oldum Aşık Oldum
2
Aşık Oldum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Hmmm Hmmm
3
Hmmm
Beğendim Beğendim
15
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
1
Sinirlendim
Aman Tanrım Aman Tanrım
2
Aman Tanrım
Korktum Korktum
2
Korktum

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Captcha!
Hesabın yok mu?
Kayıt Ol

Şifreyi Yenile

Geri dön
Giriş

Kayıt Ol

Captcha!
Geri dön
Giriş
İçerik Türü Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme, görüş belirleme veya oy verme
Hikaye
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Bilgileri
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud Sesleri
Gif
GIF formatı