Android 8.0’ın Göze Çarpan Özellikleri

Google'ın mobil işletim sisteminin yeni sürümü ile birlikte gelecek olan 6 göze çarpan yenilik.


Google’ın mobil işletim sistemi Android’in önümüzdeki günlerde yayınlacak olan yeni sürümü 8.0 ile hayatımızdaki yerini alacak. Bildiğiniz üzere Google Android’i isimlendirirken alfabetik bir sıra izlerken baş harfi ile uyumlu popüler tatlılardan esinleniyordu. Örneğin mevcut son sürüm olan 7. 0 ile Nougat ismini tercih etmişti. Bir sonraki sürümün ismi alfabetik sıraya göre O ile başlayacak. Bir çok teknoloji oteriteri bu sürümün isminin Android Oreo olacağından hem fikir.

 

Peki Android 8.0 ile neler değişecek? Geliştirici sürümünde yer alan özelliklere göre dolu dolu bir güncelleme geliyor. Açıklanan özelliklere göre gelen yenilikler şu şekilde:

 

1-) Görüntü içinde görüntü (Picture in Picture): Android bu özellik ile hayatımızı 2 kat daha kolaylaştıracak. Bir yandan mail yazarken diğer yandan YouTube’dan video izleyebileceğimiz.

 

2-) Yenilenen bildirim sistemi: Artık aynı türden uygulamaları kategorilere ayırarak daha derli toplu bir bildirim paneline sahip olacağız.

 

3-) Ertelenen bildirimler: Bundan sonra önemli bir toplantıdayken aniden gelen bildirimler ortamın havasını bozmayacak. Bildirimleri 15, 30 ve 60 dakika aralıklarla erteleyebileceğiz. Böylelikle hem toplantı etkilenmeyecek hemde bildirimleri kaçırmamış olacağız.

 

4-) Artan pil ömrü: Google her güncellemede pil performansına el atıyor. Bu sürümde ise işler çok daha ciddi bir şekilde ilerlemiş olacak. Hali hazırda iOS’da bulunan bir özellik olan arka planda çalışan uygulamaları yönetme işlemci bu güncellemede Android’e de geliyor. Artık arka planda ihtiyacımız olmayan uygulamalar gereksiz yere çalışarak şarjımızın çabucak bitmesine sebep olmayacak.

 

5-) Kilit ekranında kısa yollar: Belkide Android’in iOS’a göre en üstün olduğu kulvarlardan birisi… Bundan sonra kilit ekranına tıpkı kamera kısayolu gibi istediğimiz herhangi bir uygulamanın kısayolunu ekleyebileceğiz.

 

6-) Bluetooth ile Hi-Fi ses dönemi: Android kablolu kulaklıklar ile yüksek kaliteli ses çıkışı zaten sağlıyordu. Artık 8.0 ile birlikte Bluetooth ile kablosuz olarakta yüksek kaliteli müzikler dinleyebileceğiz. Bu teknoloji için Google Sony ile iş birliğine gitmiş.

 

Bunlar Android 8.0 ile birlikte gelecek olan öne çıkan özellikler. Bir çok özelliğin daha geleceğinden hiç şüphe yok!


Sizin Tepkiniz Nedir?

HadeLAN HadeLAN
0
HadeLAN
Üzüldüm ki Üzüldüm ki
0
Üzüldüm ki
Aşık Oldum Aşık Oldum
2
Aşık Oldum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Hmmm Hmmm
1
Hmmm
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Korktum Korktum
0
Korktum

Giriş

Captcha!
Hesabın yok mu?
Kayıt Ol

Şifreyi Yenile

Geri dön
Giriş

Kayıt Ol

Captcha!
Geri dön
Giriş
İçerik Türü Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme, görüş belirleme veya oy verme
Hikaye
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Bilgileri
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud Sesleri
Gif
GIF formatı