Android 8.0 Oreo Resmi Olarak Tanıtıldı

Google yeni işletim sistemi Android 8.0 Oreo'yu resmi olarak tanıttı.


Haftalardır hatta aylardır Android’in yeni sürümü ile gelecek olan yeniliklerden çok isminin ne olacağını konuştuk. Bir çok kişi bir çok farklı isim ortaya attı fakat artık meraklı bekleyiş sona erdi. Google’ın yeni tatlısı artık Oreo! Bildiğiniz üzere Google her büyük Android güncellemesini alfabetik sırayla bir tatlının ismini veriyordu ve sıra O harfine gelmişti. Uzun bekleyiş sonrası ve bir kaç sızıntıdan sonra ismi resmi olarak öğrenmiş olduk. Şimdi gelin hep beraber Oreo’nun hayatımıza katacağı yeniliklere yakından bakalım.

2 Kat Hızlı Açılan Uygulamalar:

Android Oreo ile birlikte artık uygulamalar 2 kat (Android Nougat’a göre) daha hızlı açılacak. Hız anlamında yeni güncelleme büyük vaatler sunuyor. Tabi bu değer Google’ın kendi cihazları olan Pixel’lerde elde edildi. Sonuçlar diğer üreticilerin cihazlarında farklılık gösterecektir.

Arka Plan Limitleri:

Yeni güncelleme performans ile birlikte batarya tüketiminede odaklanıyor. İşletim sisteminin genel performansı artarken bir yandan da batarya süresi artıyor. Arka planda çalışan uygulamaları yöneterek çalışma sıklığına göre batarya tüketimi optimize edilerek tasarruf sağlanacak.

Uygulama İçi Şifre Kaydetme:

Şifre yazma derdine son! Android Oreo kullandığınız uygulamaların şifrelerini kaydederek girişlerde bize kolaylık sağlayacak.

Resim İçinde Resim:

Belkide en göze çarpan özellik bu olsa gerek. Artık video görüşme yaparken bile ekranı küçülterek akıllı telefonu kullanmaya devam edebileceğiz. Bu özellik bir çok Google uygulaması tarafından destekleniyor ve yakın zamanda 3. parti uygulamalar da destek verecektir.

20170822_221330.png

Bildirim Rozetleri:

Saf Android’de yıllardır eksikliğini hissettiğimiz rozetler nihayet geldi. Bir çok üretici kendi arayüzlerinde (Samsung TouchWiz, LG UX vs…) bu özelliği hali hazırda sunmaktalar ancak saf Android’e ancak görebildik. Sonunda hangi uygulamadan kaç bildirim geldiğini ana ekrandan görebileceğiz.

Android-O-Notification-dots-840x579.jpg

Gelişmiş Kısayollar:

Apple’ın 3D Touch hamlesine Google’dan yanıt gecikmemişti fakat Google Apple gibi olayı donanımsal değil yazılımsal olarak çözmüştü ve son derece de düzgün çalışıyordu. Google bu işi Android Oreo ile bir adım daha öteye taşıdı. Artık ana ekranda bulunan uygulamalara uzun tıklayarak çok daha fazla işlem yapabileceğiz.

20170822_221229.png

Google Play Protect:

Google son bir kaç yıldır Android’in güvenlik olayına epeyce kafa yormaya başladı. Her ay düzeldi olarak yayınladığı güvenlik güncellemeleri bunun en büyük örneği. Şimdi ise Google Play Protect ile mağazadan indirdiğimiz uygulamaların ne kadar güvenli olduğuna bakabileceğiz.

Wi-Fi Asistan:

Android Oreo ile birlikte akıllı telefonunuz evden ayrıldığınızda, iş yerinize geldiğinizde ve buna benzer senaryolarda otomatik olarak Wi-Fi ağlarına bağlanacak. Bu sayede mobil veri harcamaları kontrol altında alınacak.

Yeni Emojiler:

Ne kadar gerekli, ne kadar lazım bilinmez ama Android Oreo ile birlikte 60 yeni emoji daha hayatımıza girecek.


Sizin Tepkiniz Nedir?

HadeLAN HadeLAN
0
HadeLAN
Üzüldüm ki Üzüldüm ki
1
Üzüldüm ki
Aşık Oldum Aşık Oldum
1
Aşık Oldum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Hmmm Hmmm
0
Hmmm
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Korktum Korktum
0
Korktum

Giriş

Captcha!
Hesabın yok mu?
Kayıt Ol

Şifreyi Yenile

Geri dön
Giriş

Kayıt Ol

Captcha!
Geri dön
Giriş
İçerik Türü Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme, görüş belirleme veya oy verme
Hikaye
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Bilgileri
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud Sesleri
Gif
GIF formatı